Dnes je čtvrtek, 18. července a svátek má Drahomíra.Hledat na těchto stránkách:Magdalena Dudowicz sportovkyní roku 2014

Polské město Dadaj bylo v termínu 19.11. - 24.11.2014 dějištěm střeleckého Mistrovství Evropy. Zcela podle očekávání zde byli nejpočetněji zastoupeni domácí střelci, jichž zde z celkového počtu sedmadvaceti startovalo patnáct. Jerzy Załomski se navíc se dvěma zlatými a jednou stříbrnou medailí stal nejúspěšnějším střelcem šampionátu.
Někteří z polských střelců se však kromě medaile dočkali také dalšího významného ocenění. Jednou z takových byla Magdalena Dudowicz.


magdalena_dudowicz_01 magdalena_dudowicz_02 magdalena_dudowicz_03

Tato střelkyně pochází z města Kielce, kde se 6. února konalo vyhlašování sportovce roku województwa świętokrzyskiego. V rámci tohoto slavnostního večera se vyhlašovala také kategorie nejlepšího sportovce roku se zdravotním postižením. Magdalena Dudowicz v této kategorii dostala nejvíce hlasů a svou sbírku úspěchů tak rozšířila o další cennou trofej.Paralympiádě o krok blíže?

Mezinárodní paralympijský výbor (IPC) pořádá ve dnech 18.07.-26.07.2014 Mistrovství světa ve sportovní střelbě. Dějištěm konání je německý Suhl, kde střelci měřili síly již v roce 2007 při příležitosti konání Mistrovství Evropy. Tehdy se jednalo o poslední soutěž, na níž byli IPC akceptováni také střelci se zrakovým postižením. V následujících letech byly světové a evropské šampionáty pod hlavičkou IPC přístupny pouze střelcům s tělesným postižením. Totéž sice platí i v případě letošního Mistrovství světa, několik vybraných střelců se zrakovým postižením přesto pozvánku do Suhlu dostalo. Jelikož výbor IPC obdržel prostřednictvím Michaela Whapplese informace o novém zaměřovači, který splňuje požadavky IPC, rozhodl se výbor IPC uspořádat při příležitosti konaného Mistrovství světa se zástupci zrakově postižených střelců diskusi, jejímž cílem by mělo být vymezení určitých pravidel.
V případě zaměřovačů potřebných pro střelbu zrakově postižených se nabízí několik variant. Tou první je zaměřovač dodávaný IPC. Jedná se o verzi, která se zatím používá pouze pro biatlon. Tato verze je elektronická a ke střelbě se diabolky nepoužívají. IPC však disponuje také druhou verzí zaměřovače, kdy se diabolkami již střílí a princip je obdobný, jako u stávajících zaměřovačů používaných zrakově postiženými střelci. Oba tyto zaměřovače si pozvaní střelci budou moci vyzkoušet a porovnat s těmi stávajícími. IPC při této ukázkové střelbě tuto disciplínu zároveň představí jako oficiální disciplínu zrakově postižených střelců. Následně proběhne schůzka, během níž střelci zhodnotí své dojmy z těchto nových zaměřovačů a bude se diskutovat o dalších krocích.
Ve hře však stále zůstává také zaměřovač firmy WINGS Group. Střelbu na něm si někteří střelci vyzkoušeli taktéž a bude tak možnost srovnání právě se zaměřovači z dílny IPC.
Tato diskuse by tak mohla být tím dlouhoočekávaným prvním krokem k cestě vedoucí na paralympiádu.Vadovičová ovládla Fort Benning

Ve dnech 3.6. - 7.6.2014 se v americkém Fort Benning konal další závod světového poháru ve sportovní střelbě. Své síly zde měřili střelci s tělesným postižením. Soutěž zcela jednoznačně ovládla Veronika Vadovičová, která zvítězila ve všech disciplínách. A aby toho nebylo málo, vytvořila zde tato excelentní střelkyně nový světový rekord. V disciplíně vzduchová puška vstoje se o to postarala výsledkem 207,5 bodu. Veronika Vadovičová také aspiruje na cenu "sportovec měsíce", kterou pravidelně vyhlašuje Mezinárodní paralympijský výbor.